top of page

“Yetersiz Hissetmek”

Yetersizlik duygusu; kişinin zorluklarla mücadele edebilecek gücü kendinde bulamaması, kendini günlük hayatta başarı sağlayabilecek yeterlilikte hissetmemesidir. Yetersizlik duygusu kişileri psikolojik olarak birçok yönden etkilemektedir.

Çoğu zaman kendimizi hedefimiz hakkında sabote ederken bulabiliyoruz. Bir işe daha başlamadan ‘zaten yapamayacağım, nereden başlayacağımı bile bilmiyorum, bu iş için bu kadar zeki değilim’ gibi ifadeler kuruyoruz.Başarısızlığı kaçınılmaz, başarıyı ise imkansız kılan “ya hep ya da hiç” yaklaşımımızdır. Belirlediğimiz başarı kriterlerini karşılayabilirsem, kendimi yetersiz görmeyeceğim diyoruz ve bu kriterleri karşılamak için büyük çaba sarf ediyoruz. Fakat bu kriterler tamamen gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler olabiliyor ve bu da beraberinde başarısızlığı getiriyor.


Yetersizlik duygusuyla başa çıkmaya, kıyaslama yapmayarak başlayabiliriz. Diğer insanların başarılarıyla ya da başarısızlıklarıyla kendimizi kıyaslamamalıyız. Kendi başarılarımıza güvenmeyi öğrenmeliyiz. “Neler benim kendi doğrularıma göre hareket ettiğim ve başarıya ulaştığım zamanlar?” Yetersiz hissettiğimiz zamanlarda bunları hatırlayıp bunlardan güç alabiliriz.19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentar


bottom of page