top of page

Okula Başlamak ve Uyum Süreci


Okula başlamak ve uyum süreci, hem çocuklar hem de ebeveynler için heyecanlı, aynı zamanda kaygı verici bir süreçtir. Çocuklar okula başlayana kadar genellikle evde ailesiyle, güvendiği yetişkinlerle birlikte zaman geçirmiştir. Çocuk, okula başlaması ile de hiç tanımadığı insanların olduğu ve kurallarını bilmediği, yeni deneyimleyeceği bir ortama girmiştir. Yeni bir işe başlamak, yeni bir kursa yazılmak ya da yeni insanlarla tanıştığımızdaki hislere benzer şeyler hissederler. Kaygı, heyecan, korku gibi.Bu nedenle okula başlamadan bazı hazırlıklar yapmakta fayda var.


Öncelikle bu sürece ebeveynlerin hazır olması, bu süreçte duygularını düzenleyebilmesi büyük önem taşıyor. Çünkü bu süreçte çocuklar ebeveynlerden ayrılırken elbette kaygılı olacaktır, ebeveynin kaygısını hisseden çocuk daha da kaygılanacaktır. Önce kendimizi sürece hazırlayıp, sonrasında çocuklarımızı hazırlayabiliriz.


Kaygı genel olarak belirsizlikle ilişkilidir. Çocuğun aklında bu sürece dair bir sürü soru işareti olabilir. Bu nedenle öncesinde çocuğu okula götürüp gezdirmek, sınıfını göstermek, mümkünse öğretmenle tanıştırmakta fayda var. Okula nasıl gidip gelecek, ne kadar süre okulda kalacak, neler yapacak bu gibi soruları da çocukla sohbet ederek cevaplayabilirsiniz.


Çocuğun okula başlamaya ilgisini ve merakını arttırmak adına okul alışverişini birlikte yapabilirsiniz. Okulla ilgili, ayrılık kaygısıyla ilgili kitaplar okuyabilirsiniz. Kendi okula giderkenki deneyimlerinizden, güzel ve eğlenceli anılarınızdan bahsedebilirsiniz.

Ayrılık anı geldiğinde kısa ve çocuğun duygusunu anlayacak şekilde, köprüleme yaparak vedalaşılmalıdır. Örneğin; “Haklısın, şu an ayrılmak zor, ben de seni özleyeceğim ama burda öğretmenin ve arkadaşlarınla çok eğleneceğine eminim. Akşam seni almaya geleceğim ya da evde buluşacağız.” diyerek bir ayrılık söz konusu ama sonunda tekrar kavuşma olacağını çocuğa ifade etmeliyiz.


Ebeveyn olarak bu süreçte net ve kararlı olmak çok çok önemli. Sürecin inişli ve çıkışlı olacağına kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Çocuk okula gitmek istemeyebilir, zorlanabilir. Okula gidip gitmemek çocuk için bir seçenek olmamalı. Bu konuda kararlı olmalıyız. Ancak neden gitmediğini anlamaya çalışmalıyız ve bu konuda birlikte bir çözüm yolu üretmeliyiz.


Çocuğun okula alışma ve uyum sürecinde çok zorlandığını fark ediyorsanız ve bu süreç 1 ayı geçtiyse bir uzmandan destek alabilirsiniz.


22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page