top of page

Maddi Kaygıların Psikolojik ve Toplumsal Yansımaları

Günümüz çağının temel problemleri nedir diye kendime sorduğumda aklıma gelen ilk şey maddi kaygılar oldu. Bu sorun maalesef ki ülke koşulları ile ilgili olsa da hem bizi hem de toplumu ilgilendiren geniş kapsamlı bir durum.


İnsanlar bir şekilde hayatını devam ettirmek için maddi güce ihtiyaç duyuyorlar, çalışıyorlar ve çalıştıklarının karşılığını alamıyorlar. Bu durum da insanı kaygıya, öfkeye ve depresif hissetmeye itiyor. Özellikle pandemi ile birlikte daha çok gözle görünür olmaya başlayan bu süreçte insanlar artık ne yapacağını bilemiyorlar. Her gün artan fiyatlar, insanların bunu konuşması, sosyal medya, sosyal medyadaki haberler ve her gün içine uyandığımız gündem… Bu koşullar altında kaygı hissetmemek sağlıksız olan değil mi sizce de? Durup düşünelim mutlu olduğumuz ya da iyi hissettiğimiz zaman kendimizi durdurup “neden şu an mutlusun?” diye sormuyoruz fakat kaygılı ya da duruma öfkeli hissettiğimiz zaman hemen çözüm arıyoruz. Aslında belirli bir düzeyde kaygı hissetmemiz çok normal çünkü tepki verebilmemizi, maddi açıdan içinde olduğumuz bu durum için farkındalığımızı arttırıyor.


Maddi açıdan yaşadığımız bu kaygıları aslında toplumsal olarak yaşıyoruz. Kimse hayat standartlarını düşürmek istemiyor hatta şu anki standartlarını daha yukarı çıkarabilmek için çalışıyor. Gündemi gördükçe de işte o an sağlıklı tepkisini veriyor; kaygı… Ya hep böyle devam ederse, ben boşuna mı okudum, çalıştım, istediğim şeyi yapıp alamayacaksam neden emek veriyorum kaygıları, kaldı ki bu daha da sürüp gider. Bu kaygıların derecesinin artması bizi işlevsizliğe götürüyorsa durmamız ve gerçekten kendimizi dinlememiz gereken nokta burası olabilir. Kaygı bulaşıcı olabilir. Çalışma arkadaşımızın, ailemizin, en yakın arkadaşımızın maddi kaygıları bize de yansıyabilir. Bu durumda biraz uzaklaşmak, gündemi daha az takip etmek, ortamı değiştirebilmek çok daha yararlı olacaktır. Maddi kaygı gündemi bireysel olduğu kadar toplumsaldır. Bazen yalnız olmadığımızı bilmek kaygılarımıza iyi gelebilir.


88 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page