top of page

DERİNDEN

Derinden ve nam-ı diğer ‘’Hayat bazen çok kötü gidiyor ve onu nasıl anlatacağımı bilemiyorum.’’ Herhalde bu şarkının her bir cümlesi farklı yerlere götürüyor insanı. İnsanlar kendi hayatlarından bir şeyler bularak dinliyor. Herkesin dinlerken takılıp kaldığı çıkardığı anlamlar çok farklı tabii.Kuşlar içinden düşünden uçmuş birileri özgürlüğünü salıvermenin hüznüyle, dostlar kafamdan yaşamdan kaçmış diyen birileri yalnızlığıyla, kedişler köpüşler sokakta yaşarmış derken birileri yüzünde hafifçe bir tebessümle, kadınlar çocuklar hayattan göçermiş derken birileri isyanıyla/utancıyla, adamlar babamlar ölürmüş derken birileri derin bir iç geçirişiyle. Küçük bir çocukken içim çok sıcaktı derken birileri umut dolan gözleriyle. İnsan özünden düşermiş ya bazen derken birileri insan olmanın verdiği acıyla karşılaştı. Beni en çok etkileyen kısmı ismi oldu ‘’derinden’’.


Yaşanılan depremden sonra son 2 aydır çok farklı duygular içerisinde bulduk kendimizi her birimiz. Daha önce hiç tanışmadığımız duygularımız gün yüzüne çıktı. Hal böyle olunca hiç tanışılmayan o duygulara karşı yabancı kaldık. Ne yapacağımızı bile bilemedik. ‘’Onu nasıl anlatacağımızı bilemedik.’’ Daha önce aşina olduğumuz, bildiğimiz duygularla ifade etmeye çalıştık. İfade etme şeklimiz de kişiye özel oldu. Kimileri öfkelendi, isyan etti. Birileri ortada buluştu birlik oldu gece gündüz demeden yardım etti, kimileri ortak acılarda buluşup acısını dindirmeye çalıştı, kimileri sessizleşti daha çok içine çekildi. Kimileri öylece kalakaldı. Bazıları ben böyle değildim, neden böyle oldum diye kendini sorguladı.

Hiç beklenilmeyen ani bir şekilde ortaya çıkan, zamansız bir şekilde hazırlıksız yakalanmanın verdiği ağırlıkla olayları anlamaya çalıştığımızı hatırlayalım. Bu ağırlığın süreçlerinin olduğunu bilelim. Süreçte her birimizin verdiği tepkilerin biricik olduğunu ve ötekine saygı göstermemiz gerektiğini, gösterilen tüm duyguların da normal olduğunu kabullenelim. Hissedilen duygunun ifade etme şekilleri illa ki vardır. Nasıl anlatacağımızı bilemediğimizde dinlediğimiz bir şarkının dizesi bile tercüman olabilir bize. Takılıp kaldıklarımız bizle alakalı bir şeyler anlatıyor olabilir.

Anlamaya çalışalım.

79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page