top of page

‘’Bulamadım ilacı sende , merhem elimdeymiş’’

2.blog yazıma ‘’Takılıp Kaldıklarımız’’ serisiyle devam ediyorum. Şarkı dinlemeyi , şarkıların içerisindeki cümlelere dikkat etmeyi severim. Yine çok sevdiğim sanatçılardan Melike Şahin’in Bedelini Ödedim şarkısını dinlerken ‘’Bulamadım ilacı sende, merhem elimdeymiş.’’ cümlesine takıldım.


Zaman zaman kendi hayat geminizin dümeninin sizde olmadığını fark ediyor musunuz ya da kendi filminizin başrol oyuncusu olmadığınızı hissettiğiniz anlar oluyor mu? Hayatın getirdikleriyle karşı karşıya kaldığınızda yolunuza yön vermesi için karşı tarafın bir adım atmasını beklediğiniz de diyebiliriz buna.


‘’Onsuz yaşayamam ‘’, ‘’ Onun bir adım atmasını bekliyorum’’ , ‘’Kaç senedir emek veriyorum o bitirirse bitirebilirim’’ , ‘’Sadece onunla mutlu olabilirmişim’’ gibi geliyor tarzı cümleler ötekine bağımlı olma anlamları barındırabiliyor içerisinde. Harekete geçebilmeyi, acıya son vermeyi ve hatta mutluluğun yolunu bulmanın yolunu tek bir şeye bağlamak da demek. Bahsetmek istediğim şey duygusal bağlamdaki bir bağ. Bağımlılıklar, hayatımızdaki doldurmak istediğimiz boşlukların bir başka adı. O boşlukla kalmak neden zor gelir insana? Boşluk nedir onun için? Bu sorulara cevap verebilmektense sıkı sıkı sarılır alıştığı, bildiği şeye.


Woody Allen’ın filmi Suçlar ve Kabahatlar’in sonunda filozof şöyle der:


‘’Hepimiz hayatımız boyunca acı veren kararlar ve seçimlerle yüzleşiriz. Bunlardan bazıları daha büyük ölçeklidir, bazıları ise daha küçük, ama kendimizi yaptığımız seçimler üzerinden tanımlarız. Aslında bizler bu seçimlerin toplamıyız.’’


Seçim yapabilmek, kimi zaman kaygı verici kimi zaman da özgürleştiren bir durumdur aslında. Kaygı verir, çünkü seçim yapabilmek sorumluluk getirir. Seçtiklerimizin olumsuz sonuçlarıyla yüzleşmek istemeyebiliriz. Kimi zaman da sonuç ne olursa olsun özgür hissettirir. Sıkı sıkı bağımlı olduklarını bırakabilmek, kendine daha çok yakınlaştırır insanı. Kendine yakınlaşan insan, kendini tanıyarak kendini iyileştirir . Şarkının da söylediği gibi, belki de merhemin kendi elinde olduğunu fark edebilir.97 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentar


bottom of page